Paris Libre (12 Nisan – 24 Mayıs 1871)

Paris Libre’nin komün günlerinde yaşanan direnişleri, tartışmaları günümüze taşıyacağını ve günümüzün radikal alternatif medyasını kurabilmemizde bize ışık tutacağını düşünüyoruz

Diyar Saraçoğlu 18 Mart 2021

12 Nisan – 24 Mayıs 1871 tarihlerinde yayımlanan “Paris Libre” gazetesinin editörlüğünü (Marx’ın “büyük edebi değerden yoksun” olarak tanımladığı) Pierre Vésinier (1824-1902) yapmıştır. Vésinier, 1868’de atılana değin Birinci Enternasyonal’in Londra Fransız seksiyonu başkanıydı. Vésinier, siyasi faaliyetlerine hız kesmeden devam etmiş ve Ekim 1870’de 20. bölgede bir belediye binasını ele geçirmeye katılmaktan tutuklanmıştır. Temize çıkarak 16 Nisan 1871’de tarihinde Garibaldi alayının bir üyesi olarak Komün’e seçilmiş ve birkaç dergiye katkı sunmuştur. 8 Mayıs’ta Le Journal Officiel editörü oldu ve Paris Libre’yi düzenledi. Komün’ün yenilgisinden sonra Londra’ya kaçtı ve ölümüne değin politik olarak aktif kaldı.

12 Nisan 1871

Bu sabah, 11 Nisan, saat 07.00’de toplar hâlâ gümbürdüyordu, ama mevzilerinde sapasağlam duran Komün savunucularının düşmandan korkacak hiçbir şeyleri yok.

Neden oldukları hasarlar onarıldı.

İyi kumanda edilen Ulusal Muhafızlar güven dolular.

Tüm endişeler sona erdi.

Neuilly Kapısı’ndan Şanzelize’ye kadar aşılması güç barikatlar uzanıyor.

İleri mevzilerimizde her şey sakin.

Hatlarımız her zamankinden daha güçlü ve şayet cüret ederlerse, Versaylılardan gelecek bir saldırıyı karşılamaya hazırlar.

*

18 Mart’ta Paris halkının “Çok Yaşa Komün” diye haykırması, tüm sivil, siyasi ve ekonomik hakları yeniden kazanmak, yabancılara karşı Paris’i savunmaya hizmet edecek silahları, tüfekleri ve topları korumak ve kendi ellerinde tutarak Devrim’in tüm zaferlerini sağlamak içindi.

Öyleyse Versaylıların buraya gelip bizden Paris’in bir belediyesi olarak söz etmelerine izin vermeyin çünkü söz konusu olan bu değil.

Biz büyük Paris Komünü’nü istiyoruz, onu elde ettik, ilan ettik ve kurduk. Sürdüreceğiz, onu nasıl savunacağımızı biliyoruz, onun zaferini görmek veya onun uğruna ölmek için!

13 Nisan 1871

Bu sabah kralcılar yeniden Clamart’a saldırmaya başladı. Mücadele hızla yayılıyor. Dün olduğu gibi, hareketlerinin hedefi Issy Kalesi gibi görünüyor.

MacMahon Versaylıları kumanda ediyor; harekât dün General Dombrowski tarafından öngörülmüştü. General, düşmana küstah saldırganlığı nedeniyle büyük bedel ödeteceği stratejik harekâtlar yürütüyor.

General Eudes’in yaralı olduğu söylentisi Paris’te yayıldı. Bu bilgiyi resmen inkâr edecek bir konumda bulunuyoruz.

Genel Eudes dünkü çarpışmada yaveriyle birlikte az kalsın yaşamını yitiriyordu, ancak ne mutlu ki o sağ salim yaşıyor.

Jandarmalar, polis ve Charette ile Cathelinau’nun şuanları[1] bu sabahki saldırılarda daha güçsüzdü. Dünkü yenilgi onları biraz moralsizleştirmişti.

*

Concorde Meydanı’nı sağlam bir karargâha dönüştürmek için aktif biçimde çalışıyoruz. Yüksek ve sağlam barikatlar tarafından engellenecek Quai Cours-de-la-reine, Kraliyet Caddesi ve Rivoli Caddesi’ndeki ana sokakların girişlerine hâlihazırda derin siperler kazmaya başladık.

Diğer çalışmalar Şanzelize çevresinde yapılacaktır.

14 Nisan 1871

Genel Dombrowski’nin dün tam teşekküllü bir kuşatma başlattığı Neuilly’nin tamamını dün geceden beri elimizde tutuyoruz. Şuanlar tüm mevzilerinden uzaklaştırıldı ve baskıya başladığımız saatte saldırıya hazır olan kollarımız köprübaşını işgal etti.

*

Kararname

Paris Komünü,

İmparatorluk sütununun barbarca bir anıt, kaba kuvvet ve sahte zaferin bir simgesi, militarizmin teyidi, uluslararası hukuku reddetme, galipler tarafından yenilenlere sürekli bir hakaret, Fransız Cumhuriyeti’nin üç büyük ilkesinden biri olan “kardeşliğe” daimi bir saldırı olduğu düşünülerek,

Şu kararları vermiştir:

Tek madde: Vendome Meydanı sütunu yıkılacak.

Paris Komünü

*

Topçu Yüzbaşı Caillau dün itibariyle Maillot Kapısı’nda komutayı ele geçirdi.

Silahlardan sorumlu askerlerin azmini en üst düzeye çıkardı.

Fakat başka bir alanda başarısız oldu; işçilerden düşman bataryalarının neden olduğu hasarları onarmalarını istemişti. Bu isteğini elde edemedi.

Birkaç mühendislik görevlisi geldi, ancak Maillot Kapısı’nın arkasında, savunma biçimi olarak gülünç ve abluka altındakiler için de çok tehlikeli bir barikat kurdular çünkü tamamen taştan yapılmıştı; bu nedenle, üzerine bir top düştüğünde birçok taş parçası her yöne dağılırdı.

15 Nisan 1871

Gece yarısı düşman Vanves Kalesi’ne saldırdı ve geri püskürtüldü. Şu anda her yer sakin.

– G. Cluseret

Komün, Genel Kurul’da Yurttaş Gustave Courbet’yi, ressamların başkanı olarak atadı, Paris şehir müzelerini mümkün olduğunca çabuk normal durumlarına getirmek, galerileri halka açmak ve sıklıkla yapılan çalışmaları teşvik etmek için onu yetkilendirdi.

Bu amaca yönelik olarak, Komün, yarın, 13 Nisan Perşembe günü Tıp Fakültesi’nde (Büyük Amfi) tam 2.00’de yapılacak olan genel bir oturumda adları açıklanacak 46 temsilciyi yetkilendirdi.

Buna ek olarak, Şanzelize’deki yıllık sergiyi aynı ivedilikle yeniden kurmak için Yurttaş Courbet’nin yanı sıra genel meclisi yetkilendiriyor.

Paris, 12 Nisan 1871

Yürütme Komisyonu

Avrial, F. Cournet, Celescluze, Felix Pyat, G. Tridon, E. Vaillaint, Vermorel

16 Nisan 1871

15 Nisan 7.30: Grand Montrouge Kalesi’nin komutanı ve General Eudes, bütün gece başarılı bir şekilde savaştıklarını, beş düşman saldırısını püskürttüklerini duyurdu.

Büyük bir topçu müfrezesi kale garnizonuna katılacak.

*

Dün saat 13.00’te, bir Paris’in İntikamcıları Bölüğü, Versay hükümetiyle savaşmak için askere yazılan ve dünden önceki gün Issy’nin berisindeki Moulin-de-Pierre’in ileri mevzilerinde çarpışmada öldürülen 17 yaşında genç Duval’in cenazesini, Pére Lachaise Mezarlığı’na taşıyan kızıl bayraklarla donatılmış bir cenaze arabası eşliğinde Monmartre Bulvarı’nı geçti.

Kafasından iki kurşunla ölümcül biçimde vurulan Paris’in bu cesur ve yürekli çocuğu düşerken haykırıyordu: Yaşasın Fransa, Yaşasın Komün!

*

Vendome Sütunu’nun sökülmesi için kullanılacak iskelenin inşaatına başlandı.

17 Nisan 1871

Tiyatro yönetmenleri, Cumhuriyet için ölenlerin dulları ve yetimleri yararına performanslar düzenlemek için tiyatrolarını açma izni talep etmek üzere dün Komün’e gittiler.

İstek olumlu karşılandı. Saint Martin Kapısı Tiyatrosu yürüyüş başlatacak ve başkentin başlıca sanatçılarının katılımıyla birkaç gün içinde muhteşem bir gösteri ortaya koyacaklar.

18 Nisan 1871

Genel Dombrowski’den gelen mektup: 16 Nisan 1871

Yurttaşlar:

Neuilly kuşatması adım adım ilerliyor.

Üç barikatı alarak yeni bir mahallenin tamamını ele geçirdik.

Bunlardan birinde, Papa Zouaves’in bayrağını ve bir diğerinde Amerikalı gibi görünen bayrağı aldık.

Ele geçirdiğimiz evlerin kan havuzuna dönmüş parkeleri düşmanın büyük zarar gördüğüne tanıklık ediyor.

Operasyonları daha kuvvetli bir şekilde gerçekleştirmek için daha çok adam, topçu ve mühimmata ihtiyacım var

Birliğin ruh hali iyi. Ulusal Muhafızlar ilerleme kaydediyor ve savaşa, yokluğa alışmaya başlıyor ve dikkate değer bir coşku gösteriyor.

Selam ve Kardeşlikle

Dombrowski

*

Emir:

Paris’in sokaklarındaki kazaları önlemek amacıyla atlılar ile ilgili eski kural bir kez daha yürürlüktedir.

İster askeri personel isterse sivil olsun bütün atlıların Paris’in sokaklarında dörtnala dolaşması yasaklanmıştır.

Ulusal Muhafızlar, sivil polisler ve halk işbu emri yerine getirmekten ve suçluların tutuklanmasından sorumludur.

Meydandan sorumlu general: P-O.

19 Nisan 1871

Vanves ve Issy’ye üç küçük saldırı

Birkaç kayıp

Her şey iyi

Aralıklı yaylım ateşi

Çok sakin gece

– Eudes

*

Versaylılar dün sabah 2.00’de geri püskürtüldüler.

Onlar Asnières’i hâlâ elinde tutan federelere bir saldırı girişiminde bulundular. Kılıcını kendiliğinden Komün hizmetine sokan Meksikalı bir generalin kaybedilmesinin üzüntüsünü yaşadık.

20 Nisan 1871

Emir:

Savaş Komisyonu Yurttaş Temsilcisi, planlarda kendisine sunulmamış olan barikatların inşa edildiğini ve bu iş için yüksek ücret sözü verildiğini öğreniyor. Bu yüksek ücretler ödenmeyecek.

*

Dün Neuilly’de ortalık çok ısındı. Ancak General Dombrowski geldi ve sonunda herkes yerini aldı, Ulusal Muhafızlar bir araya geldi, subaylar adamlarını yönetti ve herkes görevinin başına geçti.

*

Terziler Meslek Odası:

Paris Komünü’nün 16 Nisan tarihli kararnamesine yanıt vermek amacıyla oda, işçi odalarına ve mevcut işçi topluluklarına kardeşlik çağrısı yapmakla yükümlü olduğuna inanıyor, adı geçen kararname ile çağrılan işçi örgütlenmesi hakkında soruşturma yapmakla görevli temsilcilerin isimlendirilmesine yönelik bir toplantı çağrısı yapıyor.

Bir hükümet tarafından emekçi sınıfa hiçbir zaman daha elverişli bir fırsat sunulmamıştır. Uzak durmak, emeğin özgürleşmesi davasına ihanet olacaktır.

Sekreterler:

Dupire, Verbeck

21 Nisan 1871

Dün son derece tatmin ediciydi.

Versaylıların saldırıları tüm noktalarda geri püskürtüldü.

Ulusal Muhafızlar Asnières’te bir askeri teçhizat ve erzak deposunu ele geçirdi.

Versaylıların kayıpları bizimkine oranla oldukça fazlaydı.

*

Versaylılar, Ulusal Muhafızlar gibi giyiniyor ve evlerden ateş ediyorlar.

22 Nisan 1871

Sabah 8.00 – Savaş yeni bir öfke ile tekrar başlıyor.

100 top mermisi hızla ateşlendi. Versaylıların makineli tüfeklerle koruduğu Perronet Caddesi barikatı yine delindi.

Mandıracı Yurttaş Claise’in mağazası, bir top ateşiyle tutuştu.

Topçular kahramanca davrandılar.

*

Komün, gerici dergilerin Komün’ün oluşturmaktan çekineceği umuduyla sorup durdukları, programını yayımladı.

Pratik olduğu kadar basit, makul ve ılımlı olan bu program, işçi sınıfının şimdiye kadar gösterdiği en güzel sağduyu anı ve pratik kapasite olarak tarihte yerini bulacaktır.

Paris halkının taleplerini daha kesin ve net bir şekilde ifade etmek olanaksızdı ve bu programın Paris halkının büyük çoğunluğunun Komün’de toplanmasına muhteşem bir etkisi olacağına inanıyoruz… Bu noktadan sonra, Paris tarafından cesaretle savunulan dava halkın nezdinde kazanıldı. Ve ne de olsa zaferin halkın gözünde kazanılması gerektiğinden, Komün’ün kesin başarısına dair şüphemiz yok.

23 Nisan 1871

Düşman her geçen dakika geri çekiliyor. Hücumu farklı noktalarda bastırıldı.

Versaylıların çekilmesini, mermilerinin hedeflerinden anlıyoruz.

Mermiler siperlerimizden daha öteye düşüyor.

24 Nisan 1871

Neuilly: Gece sakin. 7.30 – güçlü bir yaylım ateşi çarpışmayı başlattı.

1. Belleville Bataryası çatışma alanına vardığında ve kısa mesafeden bir atışta bulunduğunda savaş kızışmıştı ve çatışma yayılmak üzereydi.

Versaylılar dağılıyor ve her yöne kaçıyor.

25 Nisan 1871

Gazeteler, görevini tamamlayan Merkez Komite’nin kendisini feshettiğini yayımladı. Bu söylenti tamamen yanlıştır. Ortaya çıkan, Ulusal Muhafızlar gibi, sadece özgürlük ile birlikte kaybolacaktır. Bu yanıtın, aleyhinde konuşan kişiler için yeterli olacağı ümit ediliyor.

26 Nisan 1871

Yurttaş Jules Vallès’in gazetesinde şöyle deniliyor:

Şeref Nişanı bahçesinde, General Eudes’in para basımı için gönderdiği 500 kilodan fazla gümüş eşya gömülü halde bulundu.

27 Nisan 1871

7.30: Yaylım ateşi başlıyor, toplar gürüldüyor ve makineli tüfekler takırdıyor.

Savaş, Maillot Kapısı’ndan Asnières’e taşınıyor.

08.00: Ateş daha da yoğunlaşıyor, makineli tüfekler daha aktif bir rol oynuyor.

Federeler ilerliyor, düşmana büyük zarar veriyorlar.

Her şey yolunda.

*

Teklif edilen kararname:

Paris Komünü:

Belirli bir halk kesimi arasında dolaşan karalamaların, savunmayı engelleme ve Paris’e karşı vilayetleri ayağa kaldırma niteliği taşıdığı göz önünde bulundurularak;

Paris’in savunucularının ajan provokatörler tarafından yağmalamayla suçlanmaları göz önüne alınarak;

İyi oluşturulmuş bir hükümette polis çalışmalarının halkın kendisi tarafından yapılması gerektiği göz önüne alınarak;

Kararlar:

Madde 1 – Doğrudan yetkililere ihbar etmeden yağmalanma sözcüğünü yayan herhangi bir yurttaş tutuklanacak ve eğer bu olay yanlışsa, bir iftiracı olarak cezalandırılacaktır.

Madde 2 – Gerçek bir yağma olayını bildiğinden şüphe edilen ve bunu yetkili merciye iletmeyen herhangi bir yurttaş, suç ortağı olarak tutuklanacak ve gerçekten suçlu olanla aynı şekilde cezalandırılacaktır.

Madde 3 – Ulusal Muhafızlar, mevcut kararların uygulanması ile görevlendirilmiştir.

28 Nisan 1871

Le Mans’ta Komün ilan edildi.

Garnizon insanlarla kardeşleşti.

Le Mans halkını bastırmak için Rennes’den çağrılan iki alay da aynı şeyi yaptı.

Zırhlı süvariler geldi. Halk tarafından çevrelenerek silahlarını bırakmaya zorlandılar.

29 Nisan 1871

Güneydeki kalelerdeki bombardımanlar devam ediyor.

Güçlü bir biçimde yanıt veriyoruz ve Clamart ve Chatillon ormanlarının arkasında saklanan Versaylıları uzak tutuyoruz.

*

Bütün gece her iki karargâhtaki patlamaların yoğunluğu birbirleriyle yarıştı.

30 Nisan 1871

Yürütmeye Savaş:

Issy ve Vanves ziyaretimden döndüm. Issy Kalesi’nin savunması kahramancaydı. Kale tam anlamıyla mermilerle kaplı. Vanves Kalesi’nde, Versaylılar arasında vahşi bir tüfek savaşına tanık oldum. Kırk beş dakika sürdü. Meudon alevler içinde.

*

Yürütme Komisyonu,

Fırınlarda gece çalışmasına ilişkin bir kararname yürütülmüştür.

Fırıncılarla, sahiplerle ve işçilerle istişareden sonra,

Kararlar:

Madde 1 – Fırınlarda gece çalışması 3 Mayıs Çarşamba tarihinden itibaren yasaktır;

Madde 2 – İş, saat 05.00’ten önce başlayamaz.

Madde 3 – Kamu Hizmetleri Komisyonu Temsilcisi, işbu kararın uygulanmasından

sorumludur.

Paris 28 Nisan 1871.

*

Mücadele tüm hat boyunca devam ediyor.

Dün, Ansières Köprüsü’nde hararetli bir olay meydana geldi; Versaylılar istasyona çekilmek zorunda kaldı.

*

08.00:

Banliyö Komünlerinden masonlar, pankartlarıyla, saat 10.00’da Louvre avlusunda yapılacak olan gösteriye gitmek için kapılardan geçtiler.

Geçtikleri her yerde selamlandılar.

Gelişleri tarifsiz bir coşku yarattı.

Kalabalık o kadar sıkışıktı ki, Rivoli Caddesi’nde gidiş gelişler tamamen tıkandı.

Orada 100.000 kişi var.

Thiers’in bunun bir avuç muhalif olduğunu söylemeye devam edip etmeyeceğini göreceğiz.

1 Mayıs 1871

Federelerin ateşi Asnières yolunun karşısında kurulan barikatı yok etti.

Versaylılar, bu barikatı yeniden inşa etmek için Masonlar tarafından uygulanan ateşkesten yararlandı.

Asnières Köprüsü’nün yakınında neredeyse iskele üzerinde yer alan bir ev, Versaylıların top mermileriyle çöktü. Çökerken, kendi halindeki pek çok yurttaşa mezar oldu.

*

İki Mason, top mermisinden çıkan şarapnellerle yaralandı.

Masonlar, siperlerde Ulusal Muhafızlar ve topçular tarafından cana yakın bir coşku ile karşılandı.

2 Mayıs 1871

Yürütme Komisyonu General Cluzeret’i görevden aldı ve tutukladı.

Komün hükmü onayladı.

Yurttaş Cluzeret, Savaşta, temsilcinin görevlerini geçici olarak yerine getirecek olan Mühendis Albay Rossel ile acilen değiştirildi.

Halefinin seçimi onay için Komün’e sunulacaktır.

3 Mayıs 1871

Issy Kalesi: Kralcılar Cumhuriyetçiler’e teslim ol çağrısı yapmaya cüret ettiler. Gelip onları yerlerinden etmeleri gerektiğini, aksi takdirde teslim olmaktansa kaleyi patlatacakları yanıtını aldılar.

Maillot Kapısı:

08.30 – Savaş şiddetle sürüyor. Versaylılar çabalarını bu mevziye karşı yoğunlaştırıyorlar. Sürekli büyük kayıplarla püskürtülüyorlar.

*

Ternes bombardımanı büyük bir yoğunluk ile devam ediyor.

Thiers yangın çıkaran bombalar ve petrol bombaları gönderiyor: Bu bilgi doğrulanmıştır.

Bu bombalar sadece yangınlara neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda çaplarından sekiz kat daha geniş ve 50 cm derinliğinde deliklere de neden oluyorlar. Bunlar, Mühendislik Birliği’nden bir astsubay -yanlış hatırlamıyorsam Çavuş Toussaint- tarafından icat edilmiş ve generallerimizin Prusyalılara karşı kullanmak istemediği meşhur bombalardır.

4 Mayıs 1871

Maillot Kapısı: 9.30 topçular hâlâ iş başında. Ateş devam ediyor.

Bu batarya Komün’ün tanınmasını sağladı.

Dün aralarından ikisi yaralandı.

*

Şüphesiz Parislilerin karşısındaki başarısızlığından ötürü tiksinilen Friend MacMahon, Versay ordusunun komutanlığından istifa etti.

5 Mayıs 1871

Ternes Kapıları: Sabah 8.00, Belleville’nin topçu bataryası tetikte.

Versaylıların hareketlerine dair en küçük bir işarette fitiller ateşlenir, top mermileri uçar ve jandarmalar düşer.

Huzur içinde yatsın

*

Bölgelerde kısa süre önce gerçekleşen belediye seçimlerinin tamamı Komün’ün lehine olmuştur.

Cumhuriyetçi adaylar büyük bir çoğunluk ile seçildi… Eyaletler, Versay’daki Meclis’ten meclis üyelerinin dünyanın en gericileri, kraldan daha kralcı, Veuillot’dan daha ultra-Montain[2], Torquemada’dan daha hoşgörüsüz ve daha zalim olduklarını biliyorlar. Ayrıca jandarmalar, en acımasız polisler, en alçak polis memurları, Paris’in eski belediye başkanları, polis muhbirleri, kiralık suikastçiler, Bonapartist haydutlar, Aralık suikastçileri, Çin’in yağmacıları, Meksikalı korsanlar, Mentana kasapları, Sedan ve Metz’in korkakları, Ulusal Savunma’nın itaatkârları, Şuanlar ve Vendéenlerden oluşan gaddar toplulukların, şimdiye kadar görülen en alçak ve harami topluluklar olduklarını biliyorlar.

*

Federeler iyi direniyorlar ve tutumları, Versaylıların ilerlemelerinin sürmesine izin vermekten ziyade onları geri çekilmeye zorladı.

Dün gece 11.00’de düzenli birliklerin güçlü bir saldırısı oldu ve o zamandan bu yana savaş sona ermedi.

*

General Dombrowski, yaverlerinden biriyle birlikte, dün Vanves ve Issy kalelerine gitti.

İkincisinin küçük garnizonu hâlâ görevine sadık ve Versay efendileri ne derse desin veya ne yaparsa yapsınlar orada kalmaya karar vermişler.

6 Mayıs 1871

Clichy: Şiddetli mücadele dün tüm gün sürdü. Ateş bu sabah yavaşladı.

Asnières: öğleden önce 8.00 dünden beri korkunç top ve füze sesleri. Vahşet bugün büyüyor görünüyor. Versaylılar ilerlemek için büyük bir çaba sarf ediyor, ancak Asnières Köprüsü’nde mevzilenmiş barikattaki zırhlı makineler ve bataryanın kontrolü altında tutuluyorlar.

7 Mayıs 1871

Clichy: Sakin bir gece.

Versaylılar onları sürekli endişelendiren zırhlı makinelere saldırı düzenliyorlar.

Maillot Kapısı: Sakin bir gece.

Bu sabah 6.00’da top atışı tekrar yoğunlaştı.

Versaylıların top mermileri Şanzelize’ye ulaşıyor.

Şuanların saldırısı başarısızdı ama kayıpları olmadı.

*

Kamu Güvenliği Komitesi:

16. Louis’nin Kefaret Şapeli olarak bilinen binanın birinci devrime sürekli bir aşağılama ve halkın adaletine karşı tepki göstermek için daimi bir protesto olduğunu düşünerek,

Kararlar:

Madde 1 – 16. Louis’nin sözde Kefaret Şapeli yıkılacak.

Madde 2 – Malzemeleri, alanların yönetimi yararına kamuoyuna açık artırmada satılacak.

Madde 3 – Alanlar müdürü, bu kararnamenin uygulanmasını bir sonraki hafta içinde görmelidir.

Paris, 16 Floréal[3], yıl 79 (5 Mayıs 1871)

Kamu Güvenliği Komitesi

Ant. Arnaud, Ch. Gerardin, Leo Melliet, Felix Pyat, Ranvier.

8 Mayıs 1871

Clichy Kapısı: Sakin bir gece.

Bu sabah Versaylılar birkaç mermi ile ateş ediyor, buna cevap bile vermiyoruz.

Neuilly: Versaylılar bu sabah saldırdı.

Henüz yanıt vermedik.

Clamart: 10.30 Siperlerden yaylım ateşi ve Clamart İstasyonu’na saldırı. Muzaffer federeler istasyonu işgal etti.

*

Dün Issy’de görevlerini bırakan kırk firari, emir subaylarının eşliğinde Albay Rossel’in yanına getirildi.

Kelimenin tam anlamıyla bir asker olan Yurttaş Rossel, firarileri iki sıra şeklinde dizdi ve yağmurluklarının sağ omuzlarından keseceğini ve sonra idam edileceklerini ilan etti.

Onların duaları ve yalvarışları albayda bir duygu yaratmadı.

Firarilerin yüzbaşıları, teğmenleri ve asteğmenleri ilk aşağılananlardı.

Yargılamaya başladıktan sonra Albay Rossel etrafındaki kişilerin kendisini yönlendirmesine izin verdi.

Ardından büyük bir etkisi olan birkaç güçlü ve ciddi kelime telaffuz etti. Askerler cumhuriyet için öleceklerine yemin ederek hemen cepheye gitmek istediler.

Bu davranış, Al. Rossel’in enerjisini ve ondan ne bekleyebileceğimizi gösteriyor.

*

Komün Kararnameleri:

Madde 1 – Mont-de-Pieté’te 25 Nisan 1871’den önce giyim, mobilya, yatak takımı ve iş aletleri için 20 frankın altında bir fiyatla rehin edilen tüm taahhütler, önümüzdeki 12 Mayıs tarihinden itibaren ücretsiz olarak talep edilebilir.

Madde 2 – Yukarıdaki eşyalar ancak kimliğini ve orijinal borçlu olduklarını ispat edebilen hamillere verilebilir.

9 Mayıs 1871

Ternes Kapıları: Saat 6.30’da çarpışma bir kez daha kuvvetli bir şekilde hız kazanıyor.

Mont-Valerien, federelerin ateşine, bizde önemli bir kayba neden olmadan karşılık veriyor.

Montrouge: 6. gece Bas-Fontenay, şiddetle karşılık veren Montrouge Kalesi’ne saldırıyor. Versaylılar suskunluk içinde.

Sabah 03.00, Chatillon’daki bir barikatı savunan federeler tarafından Versaylılara yaylım ateşi açıldı.

*

Yeni bir komite oluşturulmuştur. Komün ve Merkez Komite arasında ara bulucu olarak görev yapacağı söyleniyor.

Üyelerinin tamamı Enternasyonal’den oluşuyor. Yerinin Hotel de Ville’de olacağı söyleniyor.

*

Vaugirard bombalanıyor. Sakinleri dışarı çıkmaya başlıyor.

*

Asnières, gerçek ve huzurlu bir kamp haline geliyor. Federeler ve köylüler her geçen gün mevzilerini güçlendiriyor.

10 Mayıs 1871

Issy: Dün tüm gün siperlere komşu evler sürekli olarak güçlü bir şekilde topa tutuldu.

Vaugirard Caddesi’ne kadar mermiler patladı.

Maillot Kapısı: Sürekli bombardıman.

Düşman hâlâ en büyük gücünü bu noktaya yöneltiyor, ancak cesur topçularımız kendilerinin tehdit edilmesine izin vermiyor ve karşı saldırıdan vazgeçmiyor.

*

Rochefort’ta 1389 oy pusulası küplerin içinde şu basit dilekle bulundu:

Paris Komünü İçin!

M. Thiers bunun hakkında ne düşünmeli?

*

[Issy’de] Köylüler yine saldırdı, ama tüm hat boyunca geri püskürtüldüler. Belediye binasına daha kolay ulaşmak için Paris Caddesi’ndeki barikatı almaya çalıştılar.

İlk işarette kaleyi havaya uçurmak için hazırlar. Patlayıcılar bu düşünceyle yerleştirildiler.

*

Neuilly’deki yaylım ateşi tüm gün duyulabiliyordu.

Köylüler farklı noktalarda saldırdılar ve her yerde geri püskürtüldüler.

Passy şiddetle bombalanıyor.

*

Kızıl bayrak Cette üzerinde dalgalanıyor.

11 Mayıs 1871

Clichy Kapısı: Dün gece yoğun bir yaylım ateşi oldu. Bu sabah devam ediyor.

Top ateşlenmedi.

Asnières Kapısı: Tüm gece Levallois’ten Neuilly’e tüm Seine boyunca bombardımanlar ve yaylım ateşi.

Topçumuz Versaylıların daha çok zarar gördüğüne inanıyor.

Vanves, Issy: Köylüler bu bölgelere fazla ilerlemeye cesaret edemez.

*

Vaugirard gibi Grenelles çevresi de mermilerle delik deşik. Sakinler, kendilerini bodrumlarına kapatıyorlar.

*

Albay Vetzel çarpışma alanında cesurca düştü. Onun yerine geçen Albay Brunel’e emir verecek zamanı olmadı. Mermilerin dolu gibi yağdığı Grand’Rue barikatında öldürüldü.

*

Daha önceki günlerde olduğu gibi Neuilly’de dün bir saldırı daha gerçekleşti. Park barikatlarındaki mücadele çok şiddetliydi.

Çarpışma üç saat sürdü. Savaşçılar hâlâ kendi mevzilerindeler.

*

Dünkü olaylar çok vahimdi. Birçok mevzinin hâlâ savunulabilir durumda olduğu görüşüne rağmen, Issy Kalesi tahliye edildi.

Versaylılar, belki de kalenin mayınlı olduğundan korkarak onu henüz işgal etmediler.

12 Mayıs 1871

Vanves: Dün akşam Versaylılar şiddetli bir saldırı düzenledi. Son iki haftadır siperde olan 1. bölgededen 1. Tabur kendisini kahramanca idare ediyor.

Bu tabur dün çok kayıp verdi fakat Versaylıların üç kat kayıp vermesine neden oldu.

17.00 siperlerin yanında durmak imkânsız.

Neuilly: Dün akşamdan bu yana şiddetli topçu muharebesi.

Düşman ilerlemiyor.

*

Bugün, 10 Mayıs 1871, 19.00 oturumunda Komün,

1 – Yurttaş Delescluze’ün Savaş Komisyonu için sivil temsilci olarak görevlendirilmesi

2 – Savaş Komisyonu için eski temsilci olan Yurttaş Rossel’ın askeri mahkemeye gönderilmesi

kararlarını aldı.

*

Versaylıların üzerinde yoğunlaştığı iki yer Point-du-Jour ve Auteuil’ün burçları. Bu talihsiz burçlar kelimenin tam anlamıyla mermilerle kaplıdır ve çevredeki mahallelere bombardımanlardan daha çok zarar gelmektedir. Viyadüklerin altına gönderilen topçular zorlukla ateş ediyor.

Mermiler, Grenelle Köprüsü’ne ve birkaç gün öncesine kadar otobüs şirketi bürolarının bulunduğu döner kavşağa kadar düşüyor.

Mont-Valerien ve Courbevoie bataryaları, Asnières ve Neuilly’ye mermi yağmuru yağmasına neden olmaya devam ediyor.

Neuilly’de yangın son derece şiddetli.

Levallois’da nehrin her iki tarafındaki avcı erleri arasında yaylım ateşi.

Becon bataryalarının atışlarına maruz kalan bu köy, sakinleri tarafından neredeyse terk edilmiştir.

13 Mayıs 1871

Ternes Kapıları: Versaylılar bu tarafa toplanmışlar.

Çeşitli saldırılara giriştiler. Her seferinde geri püskürtüldüler.

Bugünü onurlandıran 25. federe taburu oldu.

Tüm saldırılara katıldı ve düşmanda büyük kayıplara neden oldu.

Maillot Kapısı: Şiddetli top atışı.

Versaylılar, topçularımızın ateşleriyle derhal yok edilen savunma yapıları kurdu.

*

SAVAŞ BAKANLIĞI

Komün’ün Yurttaş üyelerine:

Yurttaşlar:

Bakanlığa gelişimizden bu yana çeşitli savunma ve saldırı pozisyonlarını tamamladık; siperlerin üzerindeki muhafızların yeterince yerleştiğinden ve sürpriz durumda iyi bir yedek kuvvetin yerinde bulunduğundan emin olduk.

Issy’nin konumu güçlükle değişti. Vanves Kalesi’nde uzlaşmaya varılmıştı. Belli bir anda tahliye edildi.

General Wroblewski, saat 4.00’te başkan ve genel merkezin birkaç üyesi eşliğinde, 11. alayın cesur şefinin liderliğindeki 187. ve 105. taburların başında yer aldı.

Kaleye süngü zoruyla girdiler ve hâlihazırda kendi efendileri olduklarına inanan Versaylılar’ı kovdular. Takviyeler bu noktaya yönlendirildi ve şüphesiz kesin bir başarıdan söz edebiliriz.

Neuilly’de bir şey yok ve Asnières’te gidişat nispeten sakin.

*

Telgraf Delegasyonu, bir sonraki duyurunun yapılacağı güne kadar, sonuç olarak işe yaramayan, çok sayıdaki personelini azaltmak için, kendisine yönelik iş başvurularını dikkate almayacağını bildirme onuruna sahiptir.

Paris, 11 Mayıs, 1871

Telgraf için Temsilciler

Edmond Bizot, Mallet, M.Prost

*

Dauphine Kapısı’nda bir kadın bir top mermisi ile yatağında öldürüldü. Bu zavallı kadının oğlu Versay ordusunda yüzbaşı.

*

137. taburun çavuşu Yurttaş Dufour, Issy Kalesi’nin işgal edilmediğini bize bildirdi.

Mevki, öyle görünüyor ki, herkes için savunulamaz durumda.

Birkaç gazetenin de teyit ettiği gibi oraya denizci silahları yerleştirilememiştir.

*

Issy Kapısı ve Vanves siperleri güçlü denizci silahları ile takviye edilmiştir.

14 Mayıs 1871

Asnières: Tüm gece korkunç gürültülüydü.

Atışlar kısa mesafedendi.

Toplar ve taramalı tüfekler çatışmaya korku katıyor.

Federelerden daha fazla maruz kalan köylüler, ciddi kayıplar veriyor ve son sağlam konumlarına geri çekiliyorlar.

Issy Kapısı: Versaylılar park barikatını geri almak için başarısız bir girişimde bulundu.

Çok sayıda ölüleri ve yaralıları var.

*

Komün üyesi Yurttaş Vésinier, l’Officiel’in yönetimini devralmak üzere görevlendirildi.

*

Bir Versay gazetesi bakanlık çalışanlarının ay sonunda Paris’te mevkilerini yeniden almaya hazır olmaları yönünde uyarıldıklarını söylüyor.

Bunun biraz erken olduğunu düşünüyorum, benim iyi Thiers’yim; ne düşünüyorsun?

*

Levallois ve Clichy makineli tüfek atışlarının ve mermilerin hedefi oldu ve Versaylıların bu tarafa saldıracağı farz edilebilir.

15 Mayıs 1871

Montrouge: Versaylıların güçlü saldırısı püskürtüldü. Ciddi kayıplar verdiler.

Issy: Şiddetli savaş. Versaylıların duyulmamış denemelerine rağmen mevzilerimizi koruduk.

Asnières: Şiddetli savaş.

Versaylılar siperlerinin arkasına sığınıyor.

*

Paris Komünü kararnameleri:

Tek madde – Bireylerin boşanması konusunda duruşma hâkimi, mahkemece aksi karar verilene kadar boşanmayı isteyen kadına nafaka tahsis edebilir.

*

Dün halk, Komün posterlerini yırtan sivil kıyafetler içindeki bir rahibi Denis Bulvarı’nda tutukladı.

Rahipler için pek sempati beslemeyen kalabalık, onu yakalarken darp etti.

*

Saat 16.00’da Sevastopol Bulvarı kol kola gezen genç bir çiftin tutuklanmasıyla hareketlendi.

Kadının belirmesi Ulusal Muhafızlara şüpheli göründü, daha sonra yaklaştı ve genç kız olarak görünenin askere gitmekten kaçmaya çalışan büyük güçlü bir adam olduğu anlaşıldı.

Kalabalığın bağırışlarını duyduktan sonra asker kaçağımız fabldaki aptal tilki bakışına sahip oldu.

*

Versaylılar, gece boyunca federeleri şaşırtarak bir kez daha barikatlarımızı almaya çalıştı. Ama federelerimiz tetikteydiler ve kralcılar birkaç adım uzaktayken yaylım ateşi onları çekilmeye zorladı, ölülerini ve yaralılarını arazide bıraktılar.

16 Mayıs 1871

Maillot Kapısı: Dün akşam 9.00’da kapı bölgesine cehennem gibi bir bombardıman gerçekleşti.

Patlamalar sağırlaştırıcı.

Biri bunun Walpurgis Gecesi[4] olduğunu düşünebilir.

Bu sabah aynı gürültü ve aynı sonuçlar.

Topçularımız aynı cesaretle hedef alarak ve fitillerini aynı şevkle ateşleyerek hâlâ toplarının başındalar.

Tüm patlamalar iade edildi.

Ternes Kapıları: Maillot Kapısı’ndaki ile aynı durum.

Güney kaleleri: Kaleler öfkeyle saldırıya uğradı ve savunuldu.

Her iki tarafta çok sayıda ölü ve yaralı.

Mevziler aynı durumda.

*

Saint-Quentin’de belediye komisyonunun tüm üyeleri seçildi. Listelerin ilk sıralarında yer aldılar. Seçmenler, eski konseydeki gericiler olarak görülen tüm üyeleri elediler.

*

Görünüşe göre Paris’e gelmek üzere Versay’ın ülküsünü terk eden 60 topçunun hizmet ettiği Montmarte toplarından en büyük hizmeti ümit ediyoruz.

17 Mayıs 1871

Versaylılar dün Bois de Boulogne’de yenilgiye uğratıldılar.

Güney Kaleleri: Federeler savunulamayacak konumda olan Vanves Kalesi’ni boşaltmak zorunda kaldı. Fakat birçok gazetenin iddialarının aksine, Versaylılar işgal etmeye cesaret edemedi.

Kale ve surlar arasında düşmanın geçişini engellemek için sağlam siperler inşa edildi.

*

Vendome Sütunu’nun yıkımı bugün öğleden sonra 2’de gerçekleşecek.

*

Versaylılar, Bois de Boulogne’da heybetli bir biçimde toplanmaya devam ediyor. Yaylım ateşlerinin gürültüsü ve makine tüfeklerinin takırdamaları bu tarafta aralıksız. Kurşunlar Paris içlerine ulaşıyor. Çok sayıda şanssız mağdurdan bahsediliyordu, aralarında Eylau Bulvarı’ndan geçerken bir kurşunla ayağından yaralanan bir çocuk vardı.

18 Mayıs 1871

Savaş dünden beri şiddetlendi. Vilayetlerin titrediğini gören köylüler eğer zafer çabalarını derhal taçlandırmazlarsa kaybedeceklerini anladılar.

Ama cesur federelerimiz direniyor. Fransa’daki ruh halini de biliyorlar ve kralcıların tüm öfkesine rağmen Paris, Cumhuriyet’in ve haklarının savunmasını üstleniyor.

*

Dün açıkladığımız gibi Vanves’teki kaleyi boşalttık, ancak Versaylılar tarafından işgal edildiği yanlış. Aksine, gerçek şu ki, o kadar tehlikeli olmasaydı, mevkiyi yeniden ele geçirecektik. En azından biz onu havaya uçurmak için gerekli kaynaklara sahibiz ve bu kez bunu yaparken başarısız olmayacağımızı ümit ediyoruz.

19 Mayıs 1871

Savaş her yerde. Savaş her yerde kızışmış.

Silahların gürültüsü Paris’i cesaret ve kararlılık ile dolduruyor.

Vanves gibi Issy’de, Asnières gibi Neulliy’de ve her yerde haklarımız tehdit altında, düşman karşısında, haklarımız savunan Ulusal Muhafızları buluyor.

Savunma, tehlike ile orantılı olarak büyüyor.

*

Petrol bombaları Neuilly’de sık sık yangın çıkarıyor.

*

Monmartre zaman zaman yüksek sesinin duyulmasını sağlıyor. Hâlihazırda Versaylıların birçok bataryasının çanına ot tıkadı.

*

Bois de Boulogne’de iki gün boyunca şiddetli bir savaş sürdü ve gecenin büyük kısmında devam etti… Neuilly’deki savaş Bois de Boulogne’dekinden daha az ateşli değildi. Orada da savaş göğüs göğüse fakat sonuçsuzdu.

20 Mayıs 1871

Ternes Kapıları: Yaylım ateşi Clichy’den Maillot Kapısı’na kadar yayıldı.

Asnières: Savaş. Makineli tüfekler savaşa hâkim. Buradan büyük bir saldırı bekleniyor. Onları karşılamaya hazırız.

Montrouge ve Asnières direniyor.

Özgürlük nerede tehdit edilirse, savunucular orada olur, göğüs göğüse, süngü süngüye çarpışır.

*

Kamu Güvenliği Komitesi

Kararlar:

Madde 1 – “La Commune,” “L’Echo de Paris,” “L’Indépendance Francaise,” “L’Avenir National,” “La Patrie,” “Le Pirate,” “Le Républicain,” “La Revue des Deux-Mondes,” “L’Echo de l’Ultramar” ve “La Justice” gazeteleri basılı olarak kalacaktır.

Madde 2 – Savaşın sonuna değin hiçbir gazete veya siyasi dergi çıkmayacaktır.

Madde 3 – Tüm makaleler yazarları tarafından imzalanmış olmalıdır.

Madde 4 – Cumhuriyet’e ve Komün’e yapılan saldırılar askeri mahkemeye havale edilecektir.

Madde 5 – İhlal eden matbaacılar, suç ortağı olarak takip edilecek ve makineleri mühürlenecektir.

Madde 6 – Mevcut kararname bu iş için yetkilendirilen yurttaş Le Moussu tarafından bastırılan gazetelere derhal duyurulacaktır, komisyon üyesi bu hususta yetkilendirilmiştir.

Madde 7 – Genel Güvenlik mevcut kararnamenin uygulanmasını izlemekle görevlendirilmiştir.

Hotel de Ville 28 Floreal[5] yıl 79

Kamu Güvenliği Komitesi

Ant Arnaud, Eudes, Billioray, F. Gamson, G. Ranvier

*

Dün sabah birde Versaylılar bir saldırı girişiminde bulundu, ancak şiddetle püskürtüldüler.

Avenue de la Grande Armée’yi takip ederek büyük bir güçle Maillot Kapısı’na vardılar.

Ancak federeler direndi ve çok kayıp verdikten sonra düşman çekilmek zorunda kaldı.

Düşman dün Montrouge kalesine de bir saldırı girişiminde bulundu.

Bu tüm mevzi boyunca verilmiş bir emir gibi görünüyor, fakat tüm mevzi boyunca kralcılar bizimkinden daha büyük kayıplarla püskürtüldüler.

*

Garibaldi’nin Nice’teki dostlarına yazdığı bir mektubu okuyoruz:

Sevgili dostlarım, Parislileri savaşa iten, adalet ve insan onuru duygusudur, Pekin veya Berne’nin iznini istemeden pissaladinayı (Nice’te yaygın bir pasta) hazırlamak ve yemek yapmak isteyen Komün adlı harika aile. Proletaryanın kara propagandacılarının tanımlamak istedikleri gibi, yoksulları zenginleştirmekten ve zenginleri yoksullaştırmaktan meydana gelen bir sistemin partizanları olmak komünizmin meselesi değildir.

21 Mayıs 1871

Dün Versaylılar Bois de Boulogne’de kanlı bir yenilgi yaşadı.

Bu yenilgiyle öfkelenerek, hiçbir başarı elde edemeden dün gece görevlerine döndüler.

Bu savaşlar, kusursuz atışlarının sonuçlara büyük katkıda bulunduğu topçularımızın onurudur.

Savaş aynı koşullar altında devam ediyor.

*

Montrouge’da, düşman hattın bir askeri birliği, kalenin ileri mevzilerinde açıkça silahsız ilerledi ve teslim olma kararını açıkladı.

Karşılıklı el sıkışıldı, ancak aniden bu adamlar Ulusal Muhafızlarımıza ateş etti.

*

Severin Kulübü’nde Yurttaş Pacotte ileri mevzilerde yaralanan ve Doktor Maison-Neuve’den şu yanıtı aldığı, halen bulunduğu, Hotel-Dieu’ye taşınan fakir bir kadından bahsetti:

“Hâlâ yaşamak zorunda mıyım?”

“Hayır”, diye yanıtladı, “ama bundan önce cesur askerlerimiz kocanızın taburunu tüm sefil isyancılarla birlikte yok etmiş olacaklar.”

Bu rezil ifadenin doğruluğundan emin olmak için Yurttaş Pacotte’a Hotel-Dieu’de eşlik edecek 3 yurttaş hızla seçildi.

Kızgın salon, bu alçağın adının toplumsal öfke için gazeteler tarafından teşhir edilmesine oy birliği ile karar verdi ve Komün’ü bununla ilgili bilgilendirdi.

22 Mayıs 1871

Neuilly: Savaş devam ediyor, korkunç ve gaddarca.

Asnières ve Saint-Ouen: Montmartre bataryalarının ateşi Versaylıları uzakta tutuyor.

Vaugirard: Güney kalelerinin çevresindeki tüm savaşın düşmanın lehine bir sonucu olmadı.

*

Şuanlar Versay Kapısı’nda nihai bir saldırı girişiminde bulundu. Vaka son derece hararetliydi. Üzerlerine düşen mermi yağmuruyla alt edilen federeler, bir an için eğildiler. Ama yine de Versaylıların kaçmasına neden olan birliklerin gelmesine kadar direndiler.

*

Top atışı tüm hat boyunca kesilmedi.

*

Clichy’den Point-du-Jour’a kadar savaş şiddetle devam ediyor. Federelerin enerjisi tek bir an zayıflamıyor.

23 Mayıs 1871

En yeni bilgilere göre, Versaylılar Saint-Cloud kapısı tarafından girdi. Geri çekilmek zorunda kalan federeler, kendi barikatlarından biraz uzakta, çok sayıda olmayan düşmanın onları endişelendirmeye cüret edemediği bir yerde siper aldılar.

Versaylılar girdiler! Ya şimdi? Dün söylediğimiz gibi bizim onlardan beklediğimiz tam da budur. Onların pozisyonu önemlidir. Parislilerin oldukça çetin olduğu, cadde ve barikat dövüşüyle karşı karşıya kalmaları gerekiyor. Cüret edecekler mi?

Onlar bir konuda ustalar. Pekâlâ. Ancak meydana gelecek tüm saldırılara karşı koymak için ne kadar kuvvete ihtiyaç duyuyorlar?

Her taraftan taburlar gelip Tuileries’te toplanıyor.

Büyük bir coşkuyla, binlerce kez tekrarlanan şu çığlıkla düşmanla savaşmaya hazırlar: Yaşasın Komün!

*

Yurttaşlar:

Militarizm yeter, artık kuşaklı ve yaldızlı komutanlar yok! Halk için, çıplak elli savaşçılar için yer açın. Devrimci savaş saati geldi.

İnsanlar iyice düşünülmüş manevralar hakkında hiçbir şey bilmiyorlar; ancak eline bir silah aldığında, ayağının altında bir kaldırım olduğunda, monarşi yanlısı okulun stratejistlerinin hiç birinden korkmaz.

Silahlara, yurttaşlar silahlara! Bunun, gericilerin ve Fransa’yı yandaş biçimde Prusyalılara teslim eden ve ihanetlerinin bedelini bize ödeten Versay rahiplerinin acımasız ellerine düşme veya kazanma meselesi olduğunu biliyorsunuz!

Son altı haftadır akan kanın sonuçsuz olmasını istemiyorsanız; özgür ve eşitlikçi bir Fransa’da özgürce yaşamak istiyorsanız, çocuğunuzu acınızdan ve sefaletinizden korumak için, bir erkek gibi ayağa kalkmalısınız ve heybetli direnişinizden önce, sizi boyunduruğa geri döndürmeyle övünen, sahip olduğunuz düşman, son iki aydır alnına sürdüğü yararsız suçların bedelini ödemelidir.

Yurttaşlar, temsilcileriniz gerekirse savaşacak ve sizinle birlikte ölecek, ancak dünyanın yasaları gereği ve olması gereken adalet ve dayanışma fikirlerinin sürekli evi olacak, tüm halkçı devrimlerin annesi olan bu görkemli Fransa adına, düşmana yürüyün ve devrimci gücünüzün, Paris’i satabileceklerini ancak onun asla teslim edilemeyeceğini ve yenilemeyeceğini göstermesine izin verin.

Komün size güveniyor.

Komün’e güvenin.

Savaş Komisyonu Yurttaş Temsilcisi

Ch. Delescluze

Kamu Güvenliği Komitesi

24 Mayıs 1871

Yurttaşlar!

Versaylıların şu anda Paris’in dün olduğu gibi bugün de güçlü olduğunu anlamaları gerekiyor.

Mermiler Saint-Denis Kapısı kadar uzaktaki zararsız kitlenin üzerine yağıyor olsa bile, barikatlar ve savaşçılarla korunan Paris ayakta!

Mermileri korku yaymaktan ziyade, sadece Parislilerin daha da öfkelenmesine ve cesaretlenmesine neden oluyor.

Paris muhteşem günlerin enerjisi ile savaşıyor!

Düşman tüm umutsuz çabalarına rağmen dünden beri bir karış toprak elde edememiştir.

O her yerde kontrol altında. Cüret ettiği her yerde toplarımız ve silahlarımız onun saflarına ölüm saçıyor.

Sürpriz bir şekilde ihanete uğramış olan insanlar, kendilerine geliyorlar. Haklılığın savunucuları kendilerini gösterdiler ve barikatlarda hep beraber miras aldıkları Cumhuriyet için kazanmak veya ölmek üzere ant içtiler!

Versay, cumhuriyeti katletmek için yemin etti: Paris onu korumak için yemin etti!

Hayır! Yeni bir 2 Aralık[6], geçmişin deneyimleriyle güçlenen, ölümü köleliğe tercih eden halk için artık mümkün değil!

Eylül erkeklerinin bunu bilmesini sağlayın: Halk hatırlar. Onların utanç verici ihanetleri yüzünden Fransa’yı yabancılara teslim eden hain ve korkaklardan gına geldi.

Askerler, kardeşlerimiz, kendilerinden suç işlemeleri istenmeden önce çoktan geri çekilmişlerdi.

Onlardan çok sayıda bizim saflara geçen oldu.

Yoldaşlarının kalabalığı emsallerin izinden gidecektir.

Thiers ordusu kendisini jandarmasına küçülmüş bulacaktır. – Bu adamların ne istediklerini ve neden kavga ettiklerini biliyoruz.

Onlarla aramızda bir uçurum var!

Silahlara!

Cesaret, yurttaşlar. Son bir gayret ve zafer bizimdir!

Her şey cumhuriyet için

Her şey Komün için!

“Paris Libre” Yayın Kurulu

*

Ulusal Muhafız Federasyonu

Merkez Komitesi

Versay ordusunun askerleri:

Biz babayız,

Çocuklarımızın sizinki gibi bir askeri despotluk altında bir gün yaşamasını önlemek için savaşıyoruz.

Bir gün siz de baba olacaksınız.

Bugün insanlara ateş ederseniz oğullarınız bizim Haziran 1848 ve Aralık 1851’de halkın cesaretini kıran askerleri lanetlediğimiz gibi sizi lanetleyecek.

İki ay önce, 18 Mart’ta, Paris ordusundan kardeşleriniz Fransa’yı satanlara karşı kızgınlıkla dolarak halkla bir araya geldi. Onları örnek alın.

Askerlerimiz, çocuklarımız, kardeşlerimiz, bunu iyi dinleyin ve vicdanınızla karar verin:

Emir tarif edilemeyecek kadar kötü olduğunda, itaatsizlik bir zorunluluktur.

3 Prairial[7], yıl 79

Merkez Komite

*

Yurttaş Paschal Grousset’den aşağıdaki mektubu aldık:

Yurttaşlar;

Versay gazeteleri Paris’i terk ettiğimi iddia ediyorlar.

Lütfen arkadaşlarımı rahatlatın ve görevimi bırakacak kadar aciz olmadığımı söyleyin.

Selamlar ve eşitlikle,

Paschal Grousset

Hotel de Ville’den 22 Mayıs 1871

*

Versay gazeteleri, Komün mensuplarının kaçtığına inandırarak savunmayı dağıtmaya çalışıyorlar.

Ve bu nedenle yurttaş Protot’un Versaylıların ileri mevzilerinde tutuklandığına dair haber yaydılar.

Dün 5.00’te Yurttaş Protot’yu Hotel de Ville’de gördük.

Gazetelerin sütunlarında öldürdükleri Yurttaş Raoul Rigault bataryasının başında ve muhtemelen düşmeden önce bir kralcının nalları dikmesinden daha fazlasını yapacak.

***

Metnin İngilizcesi Mitchell Abidor tarafından gazetenin aslından marxists.org için çevrilmiştir (2005).

CopyLeft: Creative Commons (Atıf & Paylaşım) www.marxists.org, 2004.

Dipnotlar:

[1] Şuanlar: Fransa’da, Cumhuriyet’e ve uyguladığı din siyasetine karşı çıkan köylüler arasında, 1793’ten başlayarak, Bretagne, Normandiya, Maine ve Anjou bölgelerinde yaygınlık kazanan Fransız karşıdevrim hareketi (ç.n.).

[2] Ultra-montain: Papalık politikası taraftarı (ç.n.).

[3] Floréal: Fransız Cumhuriyetçi Takvimi’nde 8. ay. 20-21 nisanda başlayıp 19-20 mayısta son bulur (ç.n.).

[4] Walpurgis gecesi: Asıl olarak pagan mitolojisinden gelen, cadıların toplanıp tepelerde ateş yaktığına inanılan gece. Her yıl 30 nisanda kutlanır (ç.n.).

[5] Floreal: Fransız Cumhuriyetçi Takvimi’nin sekizinci ayı (ç.n.).

[6] 2 Aralık 1851’de Louis Bonaparte’ın gerçekleştirdiği darbe kastediliyor (ç.n.).

[7] Prairial: Fransız Cumhuriyetçi Takvimi’nde yılın 9. ayı (20 Mayıs-18 Haziran) (ç.n.).

[Okuduğunuz çeviri, Marxists.Org’daki İngilizce orjinalinden Diyar Saraçoğlu tarafından daha önce çevrilmiş ve sendika.org’da yayımlanmış metnin gözden geçirilmiş halidir]

Sendika.Org'a Patreon'dan destek ol